Lietotas riepas

Lietotu riepu riski un priekšrocības

Lietotas riepas ir izteikti lētākas, tādēļ tās izvēlas virkne autovadītāju, taču, lai šādu riepu iegāde būtu droša, jāņem vērā vairāki faktori. Jo īpaši jāuzmanās, ja plānots iegādāties lietotas ziemas riepas, lai to kvalitāte un nolietojums atbilstu ceļa un laika apstākļu prasībām.

Riepu atjaunošana

Liela daļa lietoto riepu ir atjaunotas, uzliekot jaunus protektorus. Šīs procedūras laikā riepas sākotnējais karkass tiek saglabāts, bet protektoru kārta tiek pilnībā noņemta un uzklāta no jauna. Lai gan šis ir dabai un finansēm draudzīgs risinājums, tam ir arī savi mīnusi, piemēram, atjaunotas riepas rada lielākus trokšņus un nav tik efektīvas bremzēšanas brīdī, kā arī jārēķinās, ka tās būs drošākas ziemas apstākļiem, bet vasarā, karstuma ietekmē tās var ātri sabojāties. Visbiežāk ar šo metodi tiek atjaunotas lietotas kravas auto riepas, bet retākos gadījumos šādu risinājumu izvēlas arī vieglo automobiļu īpašnieki.

Servisi, kas piedāvā riepu atjaunošanu, ir arī lieliska vieta, kur nodot lietotas riepas. Speciālisti nodotās riepas izvērtē, un, ja tās vēl ir atjaunojamas, tā ir jauna veida lietotu riepu utilizācija, sniedzot iespēju lietderīgi izmantot jau esošos resursus atjaunotu riepu pagatavošanai.

Lietotu riepu izvēle

Lietotu riepu iegāde ir ekonomisks risinājums, it īpaši tiem, kas sezonas laikā nepaspēj nobraukt pilnībā jaunas riepas, taču, izvēloties šādu iespēju, rūpīgi jāizvērtē izvēlēto riepu kvalitāte un stāvoklis. Piemēram, daudzos servisos tiek piedāvātas lietotas riepas no Vācijas, kuru nobraukums ir minimāls un nerada draudus drošībai uz ceļa.

Ziemas riepu izvēle

Ja nepieciešamas lietotas ziemas riepas ar radzēm, jābūt īpaši vērīgiem un jāpārbauda, vai radzes atbilst laika apstākļu prasībām – protektora dziļums ir vismaz 4 mm. Mēģinot ietaupīt un iegādājoties pārāk nodilušas riepas, riskēsim ne tikai ar savu, bet arī ar citu satiksmes dalībnieku drošību. Tas attiecas arī uz gadījumiem, kad tiek iegādatas lietotas motociklu riepas.

Vasaras riepu izvēle

Lietotas vasaras riepas ir jau vieglāks pirkums, taču tāpat jāizvērtē katras automašīnas vajadzības un plānotais nobraukums. Piemēram, ja ikdienā daudz braucat pa lauku ceļiem vai pārvietojaties ar 4×4 tipa automašīnu, tad piemērotas būs lietotas dubļu riepas vai lietotas 4×4 riepas, un šo riepu gadījumā jo īpaši pievērsiet uzmanību nodilumam un tehniskajam stāvoklim!

Tāpat daudzviet pieejamas arī lietotas lauksaimniecības tehnikas riepas, kas ir lielisks risinājums mazajiem zemniekiem. Piemēram, ja lauku darbi nav visu gadu un traktors tiek izmantots tikai īsu brīdi, lietotas traktoru riepas ir gana piemērotas un palīdz ietaupīt būtiskas naudas summas.

Svarīgākie faktori riepu izvēlē

Neatkarīgi no tā, vai iegādājaties jaunas vai lietotas riepas, svarīgi, lai tās būtu drošas, kvalitatīvas un atbilstošā izmērā. Uz katras no riepām ir norādīts to izmērs, piemēram, R14, R15, R16 un R17, jeb riepas rādiusa garums, jo mašīnu diski atšķiras to diametrā, ietekmējot vajadzīgo riepu izmēru.

Izvēloties riepas, jāņem vērā sekojoši faktori:

  • riepas gumijas nodilums un vecums;
  • riepas platums un augstums (platāka riepa padara braukšanu stabilāku);
  • riepu protektora raksts (nesimetrisks vai orientēts protektora zīmējums ir drošāks);
  • vēlams, lai visas riepas būtu viena tipa un izmēra.

Lai arī lētas, lietotas riepas ir vērā ņemams pirkums uz visu sezonu, tādēļ esiet īpaši vērīgi un kritiski pret riepu kvalitāti, lai pēc mēneša atkal neattaptos servisā, meklējot jaunas riepas.